İkizköy’den kamulaştırmaya büyük tepki

Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için yüzlerce ağacın yok edildiği İkizköy’deki Akbelen Ormanları’nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere acele kamulaştırıldı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu sahanın linyit işletme ruhsatı olduğu belirtildi.

Kararı duyduktan sonra büyük üzüntü yaşadıklarını belirten İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Esar Işık “Verdiğimiz mücadelede ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. Kamulaştırılan arsa sahipleri ve hukukçularla görüşüp açıklama yapacağız. Biz AKbelen ormanlarını korurken şimdi canımızın, toprağımızın yaşam alanlarımızın derdine düştük. Toprağımızı zeytinlik arazilerimizi korumak için her türlü girişimde bulunacağız. Bu nedenle hafta sonunda düzenleyeceğimiz Büyük AKbelen Buluşması’na herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

İkizköy Çevre komitesi Sözcüsü Nejla Işık ise şunları söyledi: “17 Mart buluşması asıl şimdi çok önemli, çok daha kritik bir anlamı olacak. Köylülerimizin yanında burada da olan tüm siyasi partilerin ve temsilcilerinin, STK’ların, örgütlerin burada olması; vereceğimiz çok daha çetinleşecek bu mücadelenin yalnız olmadığını göstermeleri gerek. Biz şimdiye kadar ne yaptıysak bundan sonra daha büyük bir çabayla yapacağız. İnançsızlığa düşmek yok. Eğer gerçek bir birlik inşa edebilirsek bu mücadeleyi eninde sonunda kazanırız. Biz ölmek var dönmek yok dedik, canımızın son damlasına kadar bu haksızlığa, hukuksuzluğa direneceğiz. Kimse bunu unutmasın.”
İkizköy çevre aktivistlerinden Psikolog Elif Eren de yaptığı açıklamada “12 Mart sabahı uyandığımız bu acele kamulaştırma kararı ile Ikizköylülere, Çamköylülere, Karacahisarlılara ait olan tam 190 parsel Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmektedir. Köylülerimizin yanındayız ve haklı mücadelelerinden onları yalnız bırakmayacağız. Kapatma kararına rağmen hukuksuzca işletilmeye devam eden Yeniköy Termik Santraline kurban edilen Akbelen Ormanı eğer patlatmalar durdurulursa geri kazanılabilir, yeniden yeşerebilir. Toprağından kopartılan ve geçmişi ile birlikte yok edilen bir kültür ve küstürülen insanlar ise geri kazanılamaz. Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmeli. Insan için, doğa için, adalet için mücadeleyi birlik içinde sürdüreceğiz” diye konuştu.

KAMULAŞTIRMA RESMİ GAZETE’DE


Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesinde yer alan Akbelen Ormanları’nda, Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için geçen yıl 24 Temmuz’da ağaç kesimine başlanmış, yüzlerce ağaç yok edilmişti. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Akbelen çevresindeki araziler acele kamulaştırıldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas’ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu söz konusu sahanın “S:86541” numaralı linyit işletme ruhsatlı saha olduğu belirtildi.

Son olarak yaşam savunucuları, Akbelen Ormanı’nı korumak için açtığı ruhsat iptali davasını idare mahkemesi tarafından iptal edilme kararını, yürütmeyi durdurma talebiyle istinafa taşımıştı. Alanda 40 bine yakın zeytin ağacı olmasına karşın Zeytin Kanunu hiçe sayılarak yakın bölgelerde dinamitle patlatma yapılmasına köylüler sert tepki göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x