Hiçbirinin faydası yok, ayrı ayrı zararı var! Hızlı metabolizma için 4 püf noktası

‘FAYDA YERİNE ZARAR SAĞLAR’

Çeşitli popüler diyetler, çaylar, zayıflama haplarının hiçbiri sağlıklı beslenme ve egzersizin yerini tutmaz. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, “Bu yöntemler fayda yerine kalpten karaciğere, böbrekten safra kesesine dek birçok organda ciddi zarara yol açabilir.” dedi.

SIK VE AZ YEMEK YİYİN

Kilo vermeye çalışanların en çok zorlandığı konularından başında elbette açlık hissiyle başa çıkmak oluyor. Açlık hissini bastırmak, kan şekerini sabit tutmak ve iştahı azaltmak için çok sık ve az yemek yemeye özen göstermelisiniz. Eğer çok uzun süre aç kalırsanız o zaman sağlığınıza olumlu gelmeyecek türde yanlış yiyecekler tüketebilirsiniz. Eğer canınız bir yiyecek tüketmek istiyorsa yiyebilirsiniz ancak küçük porsiyonlarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Özellikle kış aylarında birçoğumuz evden dışarı çıkmak bile istemiyoruz. Ancak hareketsiz yaşam aslında kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülükler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hareketsiz kalmamak için illa spor salonuna gitmenize gerek yok. Haftada 3 gün birer saat düzenli ve tempolu yürüyüş sayesinde yapmanız gereken asgari egzersizi yapabilirsiniz.

GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, kahvaltının en önemli öğün olduğuna dikkat çekti. Dr. Işıklar, şunları söyledi: “Kahvaltı yapmak sabah saatlerinde metabolizmayı çalıştırır. Kahvaltıyı atlamak ise günün ilerleyen saatlerinde daha az besleyici gıdaların aşırı tüketimine davetiye çıkarır. Kahvaltınıza lifli besinler, yağsız protein, meyve veya sebze eklemeye çalışın. Poğaça ve börek gibi yakılması daha zor olan karbonhidratlardan kaçının. Eğer kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız az yağlı bir yoğurt, birkaç tane fındık ve ceviz ile bir parça meyve, güne başlamak ve iştahınızı kontrol etmek için yeterli.”

KALİTELİ UYKUYA ÖNEM VERİN

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, sağlıklı kilo vermede yeterli ve kaliteli uykunun son derece önemli olduğunu belirtti. Dr. Işıklar, “İyi bir gece uykusu vücudumuzun vazgeçilmezidir. Kilo verme söz konusu olduğunda bu daha da önemli hale gelir. Bu konuda var olan araştırmalar uykusuzluk ve kilo alımı arasında hormon temelli ilişki olduğunu gösteriyor. ‘Uyku hijyeni’nizi iyi durumda tutmak için yatma zamanınızda tutarlı olun, sessiz ve karanlık oda tercih edin ve tüm ekranları kapatın” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x