Geriye doğru uçan tek kuş hangisidir?

Dünyanın en küçük kuşu Hummingbird başka bir sıralamanın zirvesinde. Arı sinek kuşu 1,6 gram ağırlığı ve 6-7 cm uzunluğuyla dünyanın en küçük kuşudur. Bu kuş, hızlı uçan kuşlar familyasına aittir. Sinek kuşlarının dünyada 100’e yakın cinse ait 340’a yakın türü bulunmaktadır.

Sinek kuşu nerede bulunur?

Dışa doğru kırılgan olan sinek kuşu, hayvanlar alemindeki en dayanıklı temsilciler arasındadır. Alaska’dan Arjantin’e, Arizona çölünden Nova Scotia kıyılarına, Brezilya’nın ova ormanlarından 4500 metre yükseklikte And Dağları’nın sonsuz karlarına kadar bulunur. Neredeyse yalnızca Kuzey ve Güney Amerika’da yaşıyor. Nemli ekvator ormanlarının yanı sıra çayır ve tarlaların olduğu yerleri sever. Çoğunlukla dağların veya tepelerin yakınındaki taze çiçeklerin bulunduğu çayırlarda bulunur.

Ornitolog Karl Schuhmann şunu paylaşıyor: ” Sinek kuşu, omurgalılar için olasılıkların sınırında yaşıyor ve bunu mükemmel bir şekilde yapıyor . ” 17 yıl boyunca kapalı alanda yaşayan bir sinek kuşunu anlatıyor. “Sadece 5-6 gram ağırlığındaki bir organizmanın bu kadar uzun süre yaşayabilmesi için ne kadar dayanıklı olması gerektiğini bir düşünün” diyor. “Kalbi yaban mersini büyüklüğünde, dakikada ortalama 500 atış yapıyor, hayatı boyunca 4,5 milyar kez atmış; bu da 70 yaşındaki bir insanın neredeyse iki katı.”

Bir sinek kuşu neye benziyor?

Sinek kuşunun büyüklüğü türüne bağlıdır. En küçüğü ise 1,6 gr ağırlığa ve 6-7 cm uzunluğa ulaşan arı sinek kuşudur. yaklaşık orta büyüklükte bir böcek büyüklüğündedir. En büyük örnek, 21 cm uzunluğunda ve 20 gram ağırlığındaki dev sinek kuşu türünden gözlemlendi. Küçük ve az gelişmiş bacakları vardır. Nadiren yürür, genellikle bacaklar uçuş sırasında görünür. Sinek kuşunun iyi gelişmiş bir göğsü ve farklı şekil ve boyutlarda bir kuyruğu vardır. Sinek kuşunun büyüklüğüne göre çok büyük bir kalbi vardır ve göğüs kafesinin yarısını kaplar. Son derece hızlı metabolizmasını, kalp atış hızını ve ısısını koruyarak en hızlı kalp atış hızına sahiptir. Kuş, diğer kuşlarla hemen hemen aynı anatomiye sahiptir, ancak safrası yoktur. Bir sinek kuşunun kanatları kanatları keskin ve uzundur; genellikle 10 büyük uçuş tüyü ve yalnızca 6 kısa küçük tüy bulunur. Sinek kuşu kanatlarını çok sık çırpar ama bunu o kadar hızlı yapar ki görmek bile imkansızdır. Saniyede yaklaşık 50 salınım yapar. Maksimum hızda uçuş sırasında kuş 200 vuruş yapabilir.

Sinek kuşu her yöne uçabilir: aşağı, yukarı, yanlara, öne ve hatta geriye doğru. Sinek kuşlarının tatlıya düşkünlüğü var Bütün kuşlar kanatlarını yukarı aşağı hareket ettirirken, sinek kuşu da “sekiz”i ifade eden kanatlarını döndürür. Kanatlar, kaldırma veya alçalma için gereken kaldırma kuvvetini üretir. Bu nedenle kuş havada asılı kalır. Sadece ileri değil, aynı zamanda geriye doğru da uçan kuşun inanılmaz uçuşuna yardımcı olan da tam da bu mükemmel tüylerdir. Sinek kuşu olduğu yerde havada asılı kalabilir. Hatta çeşitli akrobatik figürleri bile gerçekleştirebilmektedir.

Sinek kuşu nasıl yaşar?

Sinek kuşu neredeyse sürekli uçuş halindedir ve geceleri sıcaklık keskin bir şekilde düştüğü için tüm yaşam süreçleri yavaşlar. Bu kuşlar nadiren sürüler halinde toplanır, yalnız bir yaşamı tercih eder ve diğer bireylerle yalnızca üreme mevsiminde bir araya gelir. Yemek yiyor Bir sinek kuşu kendi ağırlığının beş katını aşan yiyecekleri yiyebilir. Çiçeklerin nektarındaki şekerle beslenir. Ayrıca protein ve diğer vitaminleri aldığı böcekleri de seviyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x