Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Memur ve memur emeklisi için yüzde 50 civarında bir artış olacak

Milyonlarca memur, emekli ve çalışan gözünü 2024 yılında yapılacak olan zamlara çevirdi. Asgari ücret ve emekli zammı için birçok farklı hesaplar yapılırken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’dan konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Yılmaz, işçi, memur ve memur emeklisinin maaşlarıyla ilgili, “Memur ve memur emeklisi için yüzde 50 civarında bir artış olacak. İşçi emeklileri daha farklı şartlara tabii. Farklı emekli kesimleri arasındaki dengeyi koruyucu ve özellikle daha düşük alanları gözetici bir yaklaşım sergileyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı televizyon programında milyonlarca memur, çalışan ve emeklinin beklediği asgari ücret ile emekli maaşı zammına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

Ekonomideki yol haritasına ilişkin konuşan Cevdet Yılmaz, “Refah açısından tüketim olacak ama aşırı ve ithalatı körükleyen tüketim doğru değil. Hedef tasarruflarımızı artırmak. Yatırım ve ihracatı öncelendiren adımlar atıyoruz. Cari açığımızı düşürecek, katma değerimizi yükseltecek projelere uygun koşullu kredi verilecek” ifadelerini kullandı.

“Ana hedefimiz çalışanları enflasyona ezdirmemek”

Cevdet Yılmaz 2024 asgari ücret zammı için şöyle konuştu:

“Geçen yıl asgari ücretle ilgili iki önemli gelişme oldu. Asgari ücretti geçen yıl yüzde 107 artırdık. Tarihi bir kararla asgari ücreti vergiden muaf tuttuk. Şimdi yeni bir müzakere başlamış durumda. 3 taraf var burada. İşletmelerle çalışanlar arasındaki dengeyi sağlamak gerek. Dolayısıyla bir denge içinde bunu belirleyeceğimizi düşünüyoruz. Bizim ana hedefimiz çalışanları enflasyona ezdirmemek olmuştur.”

Memur ve memur emeklisi maaşları

Memur ve emekliye yapılacak emekli zammı hakkında da konuşan Yılmaz şunları kaydetti:

“İmkanlarımızı zorlayarak emeklilerimizin yanında olacağız. Memur emeklisiyle ilgili toplu sözleşme gereği alacakları bir fark ve enflasyon farkı var. Memur ve memur emeklisi için yüzde 50 civarında bir artış olacak. İşçi emeklileri daha farklı şartlara tabii. Farklı emekli kesimleri arasındaki dengeyi koruyucu ve özellikle daha düşük alanları gözetici bir yaklaşım sergileyeceğiz.”

Yılmaz, enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını vurgulayarak, “Türkiye reel ekonomide ve büyümede çok başarılı oldu. Reelde elde ettiğimiz başarıyı, enflasyonunu düşürerek sürdürmeyi hedefliyoruz. Sıkıntımız enflasyon. O nedenle enflasyonla mücadele en önemli maddemiz olmuş durumda. Yıllık bazda enflasyonda düşüş 2024’te görülecek. 2025’te enflasyon yüzde 15, 2026’da tek haneli olacak” şeklinde konuştu.

“2024’te enflasyon düşünce kirada yüzde 25 sınırlamasına ihtiyacımız kalmayacak”

Kira artışındaki yüzde 25’lik sınıra da değinen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Kirada yüzde 25 sınırlaması, enflasyonun yüksek olduğu dönemde kiracıyı korumak için aldığımız bir önlemdi. 2024’te enflasyon makul seviyeye gelecek. Dolayısıyla enflasyon düştükçe bu tür tedbirlere artık ihtiyacımız kalmayacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x