CHP adayı Atasoy Bilgin: Kocaeli ile İstanbul’un projeleri birleşecek

İSTANBUL – Atasoy Bilgin, sanayi kenti denilince ilk akla gelen illerin başında yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmeye talip isimlerden biri. CHP’nin adayı Bilgin, kentteki iki önemli soruna değindi.

‘KENTE VİZYON KATMAK YÖNETİCİLERİN İŞİDİR’

20 yıllık süreçte AK Parti iktidarının yönettiği Kocaeli’nin gittikçe geriye düştüğünü söyleyen Bilgin, “Kocaeli’yi 20 yıldır AK Parti hükümeti yönetiyor. Hiçbir vizyon üretemediler” diyor. Bilgin, “Kocaeli Bizans’a başkentlik yapmış bir şehir. Doğru düzgün bir müzemiz bile yok. Kocaeli aynı zamanda bir kültür şehri. Kocaeli Sanayi nimetlerinden de çok faydalanamıyor. Kente vizyon katmak yöneticilerin işidir. Kocaeli, Ankara, İstanbul ve İzmir’den sonra iddialı bir şehir. Markaları var. Kocaelispor tesisleri vardı eskiden. Milli takım burada kamp yapıyordu. Kocaelispor 4 büyükşehirle yarışır bir takımdı. Şimdi spor tesisleri bile dümdüz edilmiş. Kocaelispor’un yıldızı söndü. Kocaeli’yi bunları hak etmeyen bir şehir. Biz bu sorunları ortadan kaldırmak için çalışacağız” dedi.

‘METROYU BU KENTE BİZ YAPACAĞIZ’

Kocaeli’de otopark, ulaşım ve deprem sorunlarına değinen Bilgin şöyle devam etti: “İzmit’te bir kent meydanı yaptılar. Kocaeli’de otopark sorunu var ama yaptıkları meydanın altında bir otopark yok. Her tarafı dümdüz beton yapıyorlar, içerisinde ruh yok, insan yok. Ulaşımla ilgili her dönem projeler anlatılıyor. Henüz raylı bir sistemimiz yok. Metro bu kente şart, metroyu bu kente biz yapacağız.”

“Deprem bu kentin en önemli sorunu” diyen Bilgin, “AK Partili belediye başkanı çıkıyor, ‘benim en büyük hayalim kenti depreme hazırlamak’ diyor. 20 yıl geçmiş ve depremle ilgili hiçbir şey yapmamış. 99 depreminden sonra yıkılması gereken binaları bile yıkamamışlar. Bu sözleri samimiyetsiz buluyorum. Bizim bu kenti depreme dirençli hale getirmemiz lazım. Biz yerinde kentsel yenileme projeleri yapacağız. Belediye buna ciddi katkılar verecek. Büyük İstanbul depremi bekleniyor. Depremde Kocaeli’nin ayakta kalması lazım. İstanbul’a açılan kapıdır Kocaeli. Bu yüzden özellikle Kocaeli’yi acilen depreme hazırlamamız lazım. Yapı stokunu gözden geçirmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Bilgin son olarak, “Kocaeli ile İstanbul’un projelerini birleştireceğiz. Sanat ve iş dünyası alanında projelerimiz var. Ekrem Bey ile (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı) de konuştuk. Kocaeli ile İstanbul’un projelerini birleştireceğiz. Tatile gitmemiş, gidememiş yaşlıları Kandıra’da yapacağımız tesiste tatil yaptıracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x