Benzin ve Motorine Zam Olarak Yağacak! İki Dev Banka Petrol Tahminini Yükseltti

Yemen’deki Husilerin, Hamas’a destek için Kızıldeniz’deki ticari gemileri hedef alması, 4 ay sonra petrolden faturasını çıkardı. Brent petrolün fiyatı önceki gün 82.14 dolara kadar yükseldi ve günü 81.67 dolar seviyesinde tamamladı.

Uzak Yolculuk, Daha Pahalı Petrol

Husilerin saldırıları sonrası gemiler rotalarını Ümit Burnu’na çevirmek zorunda kaldı. Bu da güzergahı 6 bin 500 kilometre ve 14 gün uzatarak navlun fiyatlarını yükseltti. Kızıldeniz krizinden kaynaklanan deniz ticaretindeki aksamalar, karadaki stokların beklenenden hızlı azalmasına ve petrol fiyatlarının tırmanmasına neden oldu.

Yaz Fiyatı Tahmini 87 Dolar:

Dünya gazetesinin haberine göre ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Brent petrolün yaz fiyatını daha önce 85 dolar olarak öngörmüşken, Kızıldeniz krizinin etkisiyle bu tahminini 2 dolar artırarak 87 dolara yükseltti. Bankaya göre, 2025’in başında varil fiyatı 80 dolar civarında olacak ve uzun bir süre boyunca 70 doların altına düşmeyecek.

Deutsche Bank da Tahminini Yükseltti

Deutsche Bank da petrol fiyatlarındaki yükselişe ayak uyduran bankalar arasında. Banka analistleri, 2024 sonuna kadar Brent petrol fiyatının 88 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Kablo Kesintileri de Fiyatları Etkiliyor

Husilerin, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan sualtı kabloları vurması da iletişimde aksamalara yol açtı. Bu durum, Körfez ülkeleri ve Hindistan’ı ekonomik açıdan olumsuz etkiledi ve petrol fiyatlarını yukarı yönlü tetikledi.

Kızıldeniz krizi, petrol piyasalarında belirsizlik yaratmaya devam ediyor. Uzmanlar, önümüzdeki aylarda fiyatların nasıl seyredeceğini dikkatle takip ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x