Balıkesir’de zeytin toplama işçileri hasadın bitimini kutladı

AA

Balıkesir’in ilçesindeki zeytinliklerde 2023-2024 sezonu hasat döneminin sona ermesi dolayısıyla bu yıl 5’incisi düzenlenen “Meci Şenliği” yapıldı.

Edremit Belediyesi ile Edremitliler Dayanışma ve Kültür Derneğince Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilen “5. Zeytin Hasat Sonu Meci Şenliği”ne katılanlar, Edremit Ticaret Odası önünde toplandı.

Dernek Başkanı Gülay Ocaktan, programda, “meci”nin zeytinin dalından kurtuluşu ve hasat sezonunun bereketli geçmesi anlamı taşıdığını söyledi.

Etkinlikte gelenekler devam ettirildi

Devam eden etkinlikte gelenek kapsamında sembolik olarak zeytin hasadı yapan işçiler, ağaca bağladıkları kahyayı, tarla sahibinden bahşiş aldıktan sonra çözerek serbest bıraktı.

İşçiler ve kahya, çalınan davul ve zurna eşliğinde zeybek oynadı.

Etkinliğin sonunda katılımcılara belediye tarafından nohut, pilav ve keşkek ikramı yapıldı, zeytin fidanı dağıtıldı.

“Tarla sahipleri mutlu olarak sona ulaştı”

Geleneksel olarak işçiler zeytin ağacına kahyayı bağlayarak, ağadan çeşitli hediyeler isterler.

“Meci, zeytin ağacına teşekkür anlamına geliyor”

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci de binlerce yıldır zeytin üretiminin yapıldığı bölgede “meci”nin zeytin ağacına teşekkür anlamına geldiğini aktardı. İşin aslının zeytin ağacı olduğunu dile getiren Semerci, şöyle konuştu:

Üreticiye ekmek sağlayan, geçimlerini sağlayan, onların çocuklarını büyütmelerini sağlayan bir üründür zeytin. Biz bunlar için teşekkür ederiz ağacımıza.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x